Калибрирането на оборудването е от съществено значение за изпълнението на законовите изисквания, сигурността при изпълнението на процесите Ви и поддържане на доверието към Вашия бизнес от партньорите Ви.
В процеса на калибриране се проверява точността на измервателното средство, установява се отклонението на резултатите от измерванията на Вашето техническо средство за измерване спрямо действителната стойност, възпроизведена от еталона, който използва лабораторията, при определени условия.
Повечето термометри, термохигрометри, индикатори за температура и др. са устойчиви и надеждни измервателни уреди и въпреки това, поради редовна експлоатация, нерядко настъпват промени в показанията.
Периодичното калибриране на средствата за измерване на определени интервали от време позволява на ползвателя да бъде информиран за настъпилите промени и да прецени доколко тези промени влияят на необходимата точност. На база регулаторни изисквания и вътрешни правила, Вие, като притежател на уреда, информирано решавате пригодността му за целите, за които е предвиден.
Точките на калибриране могат да бъдат модифицирани (брой, интервал) в съответствие с изискванията Ви, при което могат да бъдат определени по-малко или повече точки на калибриране от стандартните три броя.
Изборът при 3 точки – две от тях е нормално да бъдат крайните точки на интервала, в който измерва уредът по време на обичайната си експлоатация или за който трябва да следите нужни параметри, а третата точка – обикновено е междинната на първите две.
Свидетелство за калибриране е документът, който ще Ви бъде предоставен след проведеното измерване. Свидетелството съдържа уникален номер, който се свързва с направената от Вас заявка, за да има необходимата проследимост, съдържа дата на изпълнението и референция към уникалния номер на измервателното средство, така че да няма колебание към кой уред принадлежи свидетелството.
Всяка необходима Ви информация, за да защитите пригодността на използвания уред пред регулаторен орган или партньорско искане, е налична в сертификата. За Ваше улеснение непосредствено до/върху измервателното средство поставяме стикер с номер на сертификата – така лесно сами ще реферирате към него.
Уточняваме, че единствено Сертификатът за калибриране е официален документ, стикерът е за улеснение и допълнителна помощ лесно да реферирате към уреда.
Всяка организация, която иска да увеличи ползите в процеса си на непрекъснато усъвършенстване и се стреми към постоянно подобрение на управленската си дейност и процесите си, поема отговорността да поддържа сертификати по определени международни управленски стандарти.
Основни ползи от внедряването на системи за управление:
- Повишен имидж пред конкуренти и партньори;
- Разширяване на възможността за привличане на клиенти на различни пазари – участие в обществени поръчки (търгове);
- Насочва към идентифициране на рисковете и възможностите пред бизнеса;
- Непрекъснато подобряване на компетентността на персонала чрез обучения, което повишава мотивацията и лоялността им към работодателя;
- Ефективни процеси и писмени разписани правила, които да бъдат следвани от всички служители, сигурна и безопасна среда;
- Устойчиво развитие и ниско текучество на персонал.
Потърсете ни!
В Метролаб разполагаме с утвърдени специалисти с опит, които ще Ви помогнат в справянето с предизвикателствата пред Вашия бизнес.
Ние, екипът на Метролаб и лабораторен комплекс „Интерлаб“, сме отдадени на възможността да бъдем активна част от Вашия бизнес, като осигуряваме професионална подкрепа и надеждна услуга.
Експертите ни са с дългогодишен опит и натрупана експертиза в различни проекти, като с готовност ще Ви подкрепят в процеса по постоянно подобряване на Вашия бизнес, ще осигурят съдействие по време на сертификационен / партньорски одит и ще помогнат в определяне на последващи коригиращи и превантивни действия.
Това са различни термини, означаващи едно и също нещо.
Температурното картографиране/ термомапингът е документирано измерване на температура и/ или относителна влажност, разпределени в пространството за съхранение на продукти, включително идентифициране на топли и студени точки (зони).
Което означава, че посредством предварително зададена методология, се извършва измерване на условията на съхранение в склад, зона, помещение, хладилна камера и др. с цел идентифициране на най-топли и най-студени точки, където да бъдат локирани постоянните уреди за измерване на температура и/или влага.
Фармацевтичната индустрията е с най-сериозни регулации относно съхранение и дистрибуция на продукти – задължението да отговори на изискванията на законови, партньорски изисквания е водещо.
Високи изисквания обаче има в хранително-вкусовата промишленост, където отново условията на съхранение са от значение за пригодността на предлагания продукт.
Основният ангажимент при работата с подобни продукти е осигуряването на пригодно за целите на съхранение и транспортиране оборудване – това е отговорността към дейността на веригата на доставки и крайния клиент.
Преминаването през процеса на квалифициране от началото до края носи информираност относно управление на риска от неправилно съхранение на продукти, което би могло да бъде животозастрашаващо във фармацевтичния сектор, водещо до сериозни финансови загуби и негативен отпечатък върху имиджа на бизнесите в хранително-вкусовия бранш.
Знанието за пригодността на използваното оборудване, капацитетът му за осигуряване на изискуемите параметри редуцира финансовите загуби поради неправилно съхранение в непригодно оборудване.
Накратко казано, картографирането се фокусира основно върху равномерното разпределение на температурата в склада/ зоната/ помещението, докато квалифицирането на дадено оборудване излиза далеч извън тези рамки.
Квалифицирането на оборудването доказва чрез последователност от тестове, че всички инсталирани компоненти и цялото оборудване работят според предварително заложените критерии и спрямо целите, за които е предвидено.
Квалифицирането на оборудване е по-комплексен и обемен процес, който протича в отделни етапи като:
- Определяне на годността на проекта – Design Qualification – DQ;
- Определяне на годността на монтажа – Installation Qualification – IQ;
- Определяне на функционалната годност – Operational Qualification – OQ;
- Определяне на експлоатационната годност – Performance Qualification – PQ;
Ние, в Метролаб, ще Ви помогнем да идентифицирате най-подходящия подход към Вашия случай така, че да изпълните регулаторните и партньорските изисквания.